Csapadékvíz helybeni elszikkasztása
A csapadékvíz megfelelő elvezetése fontos. Egy kiadósabb esőzéskor a víz ne a házba, garázsba follyon beflé, ezzel károkat okozva.
Bekötési lehetőség esővíz csatornára nagyon kevés helyen lehetséges.
A csapadékvíz bekötését a szennyvízcsatorna rendszerbe egyetlen szolgáltató sem engedélyezi, az illegális rákötéseket ködfejlesztő berendezéssel és kamerás ellenőrzésekkel igyekszik felderíteni.
Valamit mégis kell kezdeni a tetőről és a burkolt felületekről összegyűlt csapadékkal, ha nem gyűjtjük az esővizet, akkor szikkasszuk!
A talajszint alatt szikkasztott esővíz tovább tárolódik a talajban! Környezetünk szempontjából telken belüli szikkasztás a legmegfelelőbb módja a csapadékvíz kezelésének!
Szikkasztókat méretezni kell.
A méretezés alapja a helyi záporok gyakorisága és intenzitása. A magyar előírásoknak megfelelően általában az adott területre 10 perc alatt 1-, 2- vagy 4-éves visszatérési periódusonként lehullott maximális csapadékösszegek értékeit kell figyelembe venni. A mértékadó csapadékmennyiségen kívül a talaj vízáteresztő-képességi együtthatóját (m/s) , valamint a csatlakozó felület nagyságát (m2) és a lefolyási tényezőt is figyelembe kell venni a mértezésnél. (A nagyobb felületek tervezésnél talajmechanikai vizsgálatot és mélyépítő tervező segítségét célszerű igénybe venni.)
Csapadékvíz szikkasztó elhelyezésének alapelvei:
- az épülettől és fák gyökérzetétől legalább 5 méteres védőtávolságra
- a szikkasztási sík a talajvízszint felett legalább 1 méterrel legyen
- gyalogos forgalom esetén a földtakarás legalább 30 cm
- gépjármű forgalom esetén a földtakarás legalább 60 cm (a felület lehet burkolt)
- a szikkasztót 200 g/m2 geotextíliával kell burkolni
- nagy vízgyűjtő terület esetén célszerű több szikkasztót építeni